DANE FIRMY:

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Opis:


Na polskim rynku funkcjonuje obecnie ponad dwa miliony różnych firm. Z jednej strony to znak, że jesteśmy bardzo zaradni, a z drugiej – niezbyt radosna informacja dla przedsiębiorców. Dlaczego? Powód jest prosty. Rosnąca konkurencja potrafi przyprawić o prawdziwy ból głowy i pustki w budżecie. Kiedy interesy nie idą tak jak powinny, trzeba poszukać pomocy. Nasuwa się tylko jedno pytanie: gdzie? W banku? U znajomych? Rodziny? Niekoniecznie. Dobrym „kołem ratunkowym” nierzadko okazują się dopłaty do spółki z o.o, czyli „pożyczkowkład”, forma pośrednia między dodatkowym kapitałem a kredytem.

 

Istnieje jednak pewien warunek, by rzeczona „misja” mogła zakończyć się sukcesem i przynieść oczekiwane rezultaty. A mianowicie: zapis o dopłatach oraz wysokości zobowiązań nakładanych na każdego wspólnika musi znaleźć się w umowie spółki. Warto również pamiętać o jednej niezwykle istotnej kwestii – jeżeli rzeczone świadczenie trafia do kapitału zakładowego, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego, a także umieścić właściwą informację w Monitorze Gospodarczym i Sądowym. W przeciwnym wypadku, taka konieczność nie występuje.

 

Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Nie zapominaj o zobowiązaniach wobec fiskusa. Dopłaty do spółki z o.o. są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wysokość zobowiązania zależy od wartości „pożyczkowkładu”, ale mamy też dobrą wiadomość. Nie musisz płacić VAT-u. Wsparcie ekonomiczne spółki przez wspólników nie jest bowiem postrzegane jako działalność gospodarcza.

 

A zatem: czy takie przedsięwzięcie się opłaca? Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wybór formy „podreperowania” finansów firmy to kwestia wielce indywidualna. Wszystko zalezy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Decyzja należy do Ciebie. W rozwianiu ewentualnych wątpliwości pomóc Ci może lektura wpisów zamieszczanych na blogu prowadzonym przez doświadczonego prawnika Magdalenę Boć, która specjalizuje się w doradztwie korporacyjnym. Artykuły znajdziesz na stronie internetowej: podatkiwspolce.pl.

 

Dodaj Opinie

Użytkownik Joanna Kołodziej dodał komentarz Ocena 3
Bardzo fajny post, będę musiała pokazać go mężowi , bo ma w swojej firmie małe kłopoty finansowo/kredytowe.
Opublikowano: 2018-07-12 11:29:14